פוליפים יבלות ועוד

 
פתולוגיות במיתרי הקול
 
 
היבלות ממוקמות בדרך כלל בין השליש הקדמי לשני השלישים האחוריים של מיתרי הקול. באזור זה מתרחשת הוויברציה החזקה בין מיתרי הקול. במרבית המקרים מופיעים שני נגעים, אחד על כל מיתר, כאשר הופעתם מעידה על שימוש מוגזם או לא נכון במיתרי הקול. במרבית המקרים הטיפול הוא על-ידי קלינאית תקשורת, כאשר שיעורי ההצלחה הם גבוהים. אך יש מקרים בהם יש צורך בטיפול כירורגי.

 
 
 
יבלות במיתרי הקול בזמן נשימה
 
 
יבלות במיתרי הקול בזמן נשימה
 
 
 
יבלות במיתרי הקול בזמן דיבור
 
 
 
 
 
ציסטה במיתר הקול
 
 
ציסטות הן נגעים במיתר הקול המכילים נוזל. יכולים להיגרם עקב שימוש לא נכון במיתרי הקול, כאשר ישנם גם מקרים מולדים. הטיפול הוא טיפול כירורגי.

 
 
 
ציסטה במיתר הקול
 
 
ציסטה במיתר קול שמאלי
 
 
 
ציסטה במיתר הקול הימני מסתתרת מתחת לרירית
 
 
 
 
 
שטף דם במיתר הקול
 
 
נגרם עקב טראומה למיתר הקול, כגון לאחר צעקה, שיעול, התעטשות חזקה. יש חשיבות לטיפול מידי הכולל: מנוחת דיבור, סטרואידים ונוגדי חומצה. מטרת הטיפול היא למנוע הצטלקות של החלק הויברטורי של המיתר. לעיתים, למרות הטיפול, נשארת צלקת במיתר או מופיע פוליפ.

 
 
 
שטף דם במיתר הקול
 
 
פוליפ ושטף דם במיתר שמאלי
 
 
 
שטף דם עם בצקת במיתר הקול השמאלי
 
 
 
 
 
פוליפ
 
 
פוליפים הם נגעים המופיעים על מיתרי הקול כתוצאה משימוש לא נכון או מוגזם. הסיבה לכך, קרוב לוודאי, היא דימום לתוך המיתר עקב טראומה (צעקה, התעטשות חזקה, שיעול וכדומה). בשלבי הריפוי של שטף הדם במיתר נותרת רקמת חיבור ממנה נבנה הפוליפ. הטיפול משלב כריתה כירורגית והפניה לטיפול על ידי קלינאית תקשורת למניעת הישנות התהליך.
 
 
 
פוליפ
 
פוליפ
 
 
 
פפילומה
 
 
נגע ויראלי בדומה ליבלות ויראליות במקומות אחרים בגוף. נגרם על ידי וירוס הפפילומה ההומני. פוגע בעיקר בילודים, ילדים ומתבגרים. הטיפול כולל כריתת הנגעים על ידי לייזר CO2.

 
 
 
פפילומה
 
פפילומה
 
 
 
גרנולומה
 
 
גרנולומה היא רקמה דלקתית-צלקתית המתפתחת באזור פצוע, בדרך כלל באזור האחורי של מיתרי הקול לאחר ניתוחים או הנשמה עם צינור הנשמה. ישנם מקרים בהם הגורם הוא שימוש לא נכון במיתרי הקול, שיעול כרוני, כחכוח בנוכחות מחלת רפלוקס (עלייה של חומצה מהקיבה לוושט ולגרון). הטיפול בדרך כלל כולל שימוש בסותרי חומצה ומנוחת דיבור. במקרים בהם הנגעים גדולים וחוסמים את מעבר האוויר, יש צורך בהתערבות כירורגית.

 
 
 
גרנולומה משמאל
 
גרנולומה משמאל
 
 
 
בצקת מיתרים
 
 
מופיעה בדרך כלל במעשנים המרבים לדבר. הבצקת יכולה להיות קטנה, אך עם השנים היא גדלה ויכולה להגיע למצב של חסימת דרכי האוויר. הטיפול כולל הפסקת העישון ותרופות נוגדות חומצה. במקרים של צרידות קשה שלא חולפת, עייפות דיבור או מחנק, יש צורך בהתערבות כירורגית.

 
 
 
בצקת מיתרים מעישון
 
בצקת מיתרים מעישון
 
 
 
ציסטות
 
 
ציסטות הן נגעים מכילי נוזל היכולים להופיע בכל אזור הגרון, מאזור השקדים, בסיס הלשון, ועד לאזור הכניסה לוושט. כאשר הן מפריעות לבליעה, לנשימה או מזדהמות, יש צורך להסירן בניתוח.

 
 
 
ציסטה באזור הסחוס האריטנואידי
 
ציסטה באזור הסחוס האריטנואידי
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כתובת: הברזל 11, רמת החייל תל אביב, בניין B קומה 4   |   טל': 9956759 - 053
פקס: 4509802 - 077   |   דוא"ל: voicecenter5@gmail.com

 
 
 
פייסבוק
 
 
 
 
לאומית
 
 
 
מכבי
 
 
 
כללית