סרטן הגרון

 
מטרת הכתוב היא לסייע לך להבין ולדעת יותר על סרטן הגרון. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול.
המטרה אינה לייעץ אישית מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך. עצה כזו יכולה להינתן רק על ידי הרופא המטפל.

 
 
הגרון

הגרון הוא מבנה צינורי באורך של כ-5 ס"מ, המחובר בחלקו התחתון לחלק העליון של קנה הנשימה. תפקידי הגרון הם:
1. מעבר האוויר הנשאף מהאף והפה לקנה הנשימה ולריאות.
2 .שסתום, המונע כניסה של אוכל ושתייה אל קנה הנשימה והריאות.
3. שני מיתרי הקול הממוקמים בגרון מפיקים את הקול בעזרת גל רטט.
 
 
 
סרטן במיתרי הקול
 
 
סרטן במיתרי הקול
 
 
 
שינויים טרום סרטניים
 
 
 
 
 
 
מה גורם לסרטן הגרון?

הגורמים אינם ידועים במלואם וקרוב לודאי מדובר במספר גורמים החוברים יחד. עם זאת, נמצא כי עישון ושתיית אלכוהול מגבירים את הסיכון לפתח סרטן בגרון. סרטן זה נפוץ יותר בקרב אנשים בגיל העמידה, אך מאובחן גם בקרב צעירים, המעשנים שנים רבות. סרטן הגרון שכיח יותר בקרב גברים.

מהם התסמינים?


מרבית הגידולים מתפתחים באחד ממיתרי הקול ולכן התסמין הראשון למחלה ברוב המקרים יהיה צרידות. גם גידול קטן על מיתר הקול יפריע לגל הרטט ויגרום לשינוי בקול-לצרידות.
צרידות הנמשכת למעלה משלושה שבועות, בעיקר במעשן, מחייבת בדיקה של מומחה למחלות אף-אוזן-גרון (אא"ג). לעתים מתפתח הסרטן באזור המרוחק ממיתרי הקול. במקרה כזה, התסמין הראשון יכול להיות גוש בגרון או בצוואר, אי נוחות, קושי או כאב בזמן הבליעה. לעיתים התסמין הראשון הוא כאב בגרון הקורן לאוזן או תחושה גוברת של קוצר נשימה.


כיצד מאבחנים סרטן בגרון?

הרופא המומחה יבחן את ההיסטוריה הרפואית שלך ויבצע בדיקה גופנית. הבדיקה הגופנית כוללת מישוש של בלוטות הצוואר, על מנת לראות האם הן מוגדלות ובדיקת החלק האחורי של הפה, הלוע ובית הדיבור באמצעות סיב אופטי המוחדר לתוך הגרון דרך האף או הפה. בדיקה זו אינה כואבת אך עלולה לגרום לך לאי נוחות קלה, אותה ניתן למנוע על ידי התזת חומר הרדמה לתוך האף או הגרון לפני ביצוע הבדיקה. כאשר נמצא נגע חשוד בגרון בזמן בדיקה יש לאשר את האבחנה בעזרת ביופסיה הנלקחת מהגרון בהרדמה כללית.

מהם סוגי הטיפול?
הטיפול בסרטן הגרון נעשה באמצעות טיפול בקרינה, ניתוח וכימותרפיה. טיפולים אלו יכולים להינתן בנפרד או בשילובים שונים. במקרה של גידולים קטנים, הטיפול בקרינה הוא הנפוץ ביותר אך לעיתים ניתן לסלקם גם בניתוח עם לייזר מסוג CO2. עבור גידול גדול מתבצע לעתים ניתוח עם כריתה חלקית או מלאה של הגרון בהתאם לממצא. כימותרפיה ניתנת לעתים לפני או במהלך הטיפול בקרינה, במטרה למנוע את הצורך בניתוח ולטפל בהתפשטות הסרטן.

הטיפול מותאם לכל חולה וחולה בנפרד בהתאם לבעייתו הייחודית תוך שקלול גיל, מצב בריאותי הכללי, סוג הגידול, גודלו ושלב התפשטות המחלה.

 
 
 
גידול קטן על חלק קדמי של מיתר הקול המפריע לגל הרטט וגורם לצרידות
 
גידול קטן על חלק קדמי של מיתר הקול
המפריע לגל הרטט וגורם לצרידות
 
סרטן גרון המערב את שני מיתרי הקול, החולה קיבל טיפול קרינתי ומאז חופשי מגידול
 
סרטן גרון המערב את שני מיתרי הקול,
החולה קיבל טיפול קרינתי ומאז חופשי מגידול
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כתובת: הברזל 11, רמת החייל תל אביב, בניין B קומה 4   |   טל': 9956759 - 053
פקס: 4509802 - 077   |   דוא"ל: voicecenter5@gmail.com

 
 
 
פייסבוק
 
 
 
 
לאומית
 
 
 
מכבי
 
 
 
כללית