הפרעות קול ושפה

 

הפרעות קול

מטופל עם הפרעות קול המגיע למרכז להפרעות קול ובליעה תל אביב, תחילה נבדק ע"י רופא א.א.ג המאבחן את מקור ההפרעה הקולית. על פי הממצאים המטופל מופנה לטיפול בהפרעות קול המתבצע ע"י קלינאית תקשורת ומטרתו לייעל את השימוש במערכת הקול ולשפר את איכות הקול של המטופל. ממצאים הדורשים טיפול ע"י קלינאית תקשורת כוללים: סגירה לקויה של מיתרי הקול לרבות סגירה מוקשתת, סגירה עם רווח לאורך מיתרי הקול, פעילות יתר של מיתרי הקול העלולה לגרום לבצקת ויבלות על מיתרי הקול. יתר על כן ניתן טיפול גם בהפרעות בתפקוד מיתרי הקול ממקור נוירולוגי כגון חולשה/שיתוק של מיתר/י הקול. 

לרוב הטיפול בהפרעות קול הוא קצר מועד ומתרכז בזיהוי דפוסיי התנהגות הפוגעים במיתרי הקול, בביצוע תרגילי קול בהתאם לפתולוגיה, ברכישת טכניקות דיבור נכונות וביישום בדיבור הספונטאני בחיי היום יום. 

במרכז להפרעות קול ובליעה תל אביב ניתנים טיפולים בהפרעות קול שונות לילדים ולמבוגרים. הטיפול ניתן ע"י קלינאית תקשורת בשלוש שפות: עברית, אנגלית ורוסית.


הפרעות היגוי

הפרעות היגוי כוללות שיבושי היגוי של הגאים (צלילי השפה) וכתוצאה משיבושים אלו המילים נהגות באופן משובש שלעיתים פוגע במובנות הדיבור. הפרעות היגוי כוללות השמטת הגאים ממילה, החלפת הגאים, היגוי לא תקין של צלילים ועוד. הפרעות היגוי יכולות להופיע אצל ילדים ומבוגרים והן יכולות להיות מולדות או נרכשות. בהפרעות מולדות/ התפתחותיות,  בזמן שהילד/ה רכש/ה את השפה נשמעה ההפרעה והיא לא עברה מעצמה לעומת זאת הפרעות היגוי נרכשות מופיעות עקב פגיעה נירולוגית/ מחלות/ ניתוחים וכו.

במרכז להפרעות קול ובליעה תל אביב ניתנים טיפולים בהפרעות היגוי שונות לילדים ולמבוגרים. הטיפול ניתן ע"י קלינאית תקשורת בשלוש שפות: עברית, אנגלית ורוסית. 


דחיקת לשון

דחיקת/ דחיפת לשון הינה דפוס התנהגותי, המאופיין במנח קדמי מוגזם וקבוע של הלשון כנגד או בין השיניים הקדמיות בזמן דיבור, בליעה או מנוחה. דחיקת לשון עלולה לגרום ללחץ על השיניים וכתוצאה מכך להטיית השיניים קדימה. באופן זה מבנה הלסתות והמנשכים יכול להשתנות ואז יש צורך בהתערבות של טיפול אורטודנטי. לרוב יש צורך בשילוב של טיפול אורטודנטי שמטרתו יישור שיניים וטיפול קלינאית תקשורת המתרכז בשינוי תפקודי הלשון. כלומר, בזמן דיבור, בליעה או מנוחה המטופל לומד להשתמש בלשון ולמקם אותה באופן נכון. במרכז להפרעות קול ובליעה תל אביב ניתנים טיפולים בדחיקת/ דחיפת לשון ע"י קלינאית תקשורת בשלוש שפות: עברית, אנגלית ורוסית.


הפרעות שפה עקב פגיעות נירולוגיות

אפזיה היא הפרעה ביכולות השפתיות עקב פגיעה נוירולוגית באיזורים האחראים על השפה במוח. הגורם העיקרי לאפזיה הוא אירוע מוחי, אולם פגיעות ראש, גידולים וסוגים שונים של פגיעות מוחיות גם כן יכולים לגרום לאפזיה. מיקום וגודל הפגיעה המוחית, יחד עם גורמים אחרים כגון: גיל, רמת השכלה ומצב בריאותי כללי משפיעים על מידת חומרת האפזיה. אבחון שפה לאיתור סוג האפזיה מבוצע ע"י קלינאית תקשורת. האבחון כולל אבחון של מרכיבי השפה השונים כגון: שיום, שליפת מילים, חיקוי של צלילים, חזרה על דיבור, מילים ומשפטים, תחביר, דיבור חופשי, הבנה שמיעתית, הבנת הנקרא וכתיבה. טיפול באפזיה מתבצע ע"י קלינאי/ת תקשורת ומטרתו לשפר את היכולות השפתיות של המטופל האפאזי ולייעל את הכישורים התקשורתיים שלו. הטיפול מתבצע בפגישות פרטניות חד שבועיות ובהמשך ניתן להמשיך בטיפול במסגרת קבוצתית. במרכז להפרעות קול ובליעה תל אביב ניתנים טיפולים באפזיה ע"י קלינאית תקשורת בשלוש שפות: עברית, אנגלית ורוסית.

יתר על כן, פגיעת ראש טראומטית הנגרמת כתוצאה מחבלה כגון תאונה או נפילה מגובה רב יכולה לפגוע קשות ביכולות קוגניטיביות (תהליכי חשיבה) כגון יזימה, קשב וריכוז וזיכרון. פגיעה ביכולות אלה גורמת לקשיים שפתיים ותקשורתיים אשר ניתנים לטיפול על ידי קלינאית תקשורת בטיפול פרטני ו/או בקבוצה. הטיפול ניתן  בשלוש שפות: עברית, אנגלית ורוסית.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כתובת: הברזל 11, רמת החייל תל אביב, בניין B קומה 4   |   טל': 9956759 - 053
פקס: 4509802 - 077   |   דוא"ל: voicecenter5@gmail.com

 
 
 
פייסבוק
 
 
 
 
לאומית
 
 
 
מכבי
 
 
 
כללית