הפרעות דיבור ובליעה במחלת הפרקינסון

 

הפרעות דיבור במחלת פרקינסון

כ-80% מאוכלוסיית חולי פרקינסון מפתחים הפרעות דיבור וקול (דיסארטריה). היפופוניה, קול חלש, היא אחת ההפרעות השכיחות ולעיתים מהווה סימן ראשוני להופעת המחלה. בנוסף, נצפות הפרעות קול הכוללות: קול מונוטוני- עוצמת קול מונוטונית וגובה קול מונוטוני, צרידות ואנפוף. כמו כן, קיימות הפרעות בדיבור כגון: שיבושי היגוי, קצב דיבור מהיר או איטי, חוסר שטף ודיבור מרוח. עקב הפרעות אלו מובנות הדיבור של החולה יורדת באופן משמעותי עד למצב של פגיעה ביכולת לתקשר ולנהל חיי חברה, לעבוד ולשמר את איכות החיים. 

טיפול בדיבור  LSVT  -  Lee Silverman Voice Treatment

גישה טיפולית זו פותחה ע"י קבוצה של קלינאיות תקשורת ובראשן דר' לורין אלסון רמיג, מדנבר שבקולורדו. שיטה זו מהווה כיום חלק עיקרי בטיפול בהפרעות דיבור בחולי הפרקינסון ברחבי העולם והוכחה מחקרית כשיטת הטיפול היעילה ביותר להפרעות דיבור רבות אשר מקורן נוירולוגי.

מטרת טיפול LSVT היא ללמד את חולי הפרקינסון לשפר את מובנות הדיבור ע"י הגברת עוצמת הקול. המטופל לומד לבצע משימות הדורשות מאמץ בזמן דיבור אשר  משפרות את סגירת שני מיתרי הקול ומאפשרות תמיכה נשימתית טובה יותר ועל ידי כך ש גורמות לדיבור להשמע מובן יותר. שיטה זו מתבססת על תיאוריית הלמידה המוטורית לפיה התרגול חייב להיות מאומץ, מרובה בחזרות, אינטנסיבי, פשוט ומלווה במודעות תחושתית לתרגול.

שיטת טיפול LSVT מבוססת על חמישה מושגים עיקרים: דגש על קול, מאמץ, טיפול אינטנסיבי, כיול ומדדים אוביקטיבים. מושגים אלו מפרידים את LSVT משאר שיטות טיפול בדיבור קונבנציונליות ומהווים מפתח להצלחת השיטה.

חמשת מושגים בסיסים של שיטת LSVT:

1.קול חזק
קול חזק משפר את סגירת שני מיתרי הקול ואת התמיכה הנשמתית. ידוע שסגירת מיתרי קול אצל חולה הפרקינסון נפגעת, ובמקום סגירה מלאה של המיתרים ניצפת סגירה חלקית, בצורה של שתי קשתות, הגורמת לבריחת אוויר בין המיתרים והפקת קול בעוצמה חלשה. עפ"י מחקרים שונים דווח שהגברת עוצמת הקול וישום מאמץ בזמן דיבור ייגרמו לשיפור ביציבה, להיגוי מאומץ ומדויק, לדיבור בפה פתוח ולירידה בקצב הדיבור התורמים לשיפור במובנות הדיבור אצל החולה הפרקינסוני. הפקת קול חזק היא הוראה קצרה, קלה להבנה ופשוטה ליישום. על המטופל להתמקד ולהתרכז אך ורק בעוצמת הקול אשר מפיק בעוד הקלינאי מנטר את שאר מאפייני הדיבור.

2.  מאמץ
השקעת מאמץ בזמן דיבור תגרום להגברת עוצמת קול ותהווה מטרה חדשה למטופל והיא להפיק קול חזק כלומר קול תקין. 

3. טיפול אינטנסיבי
התוכנית הטיפולית כוללת ארבעה טיפולים בשבוע במשך ארבעה שבועות רצופים, או שני טיפולים בשבוע למשך שמונה שבועות. סה"כ 16 פגישות של טיפול פרטני הנמשכות 50 דקות כל אחד. ניתן לטפל ע"פ עקרונות השיטה גם בפגישות חד שבועיות.

4. כיול
מחלת הפרקינסון פוגעת ביכולת החולה להעריך את עוצמת הקול אשר הוא עצמו מפיק. במצב זה, לרב, החולה הפרקינסוני יתלונן שמדבר בקול רם מדי או שנשמע צועק למרות שקולו נשמע תקין. בזכות הטיפול המטופל ירגיש, יבין, ייקבל ויידע את כמות המאמץ שצריך להשקיע כדי לדבר באופן קבוע בעוצמת קול הגורמת לדיבור להישמע מובן. כתוצאה מכך ייבנה הקשר בין הגברת מאמץ בזמן הפקת קול והקול שיישמע. לקראת סוף תקופת הטיפול המטופל יפיק קול תקין באופן אוטומטי בתקשורת יום-יומית.

5. מדדים אוביקטיבים
כדי להגביר את המוטיבציה של המטופל ולעודדו להשקיע מאמץ בזמן הפקת קול בכל פגישות הטיפול, חשוב למדוד את ביצועו בעזרת מיכשור. מדדים אוביקטיבים אלה מאפשרים מעקב מדויק וגורמים לחיזוק המטופל אודות ביצועו. 

יש להדגיש כי ע"פ מחקרים שבדקו השפעת שיטת טיפול זו נימצא שיפור בתפקוד מנגנון הבליעה, בהפקת הבעות פנים, בתפקודי המוח ובמצב הנפשי. 

מידת החומרה של הפרעות דיבור וקול באוכלוסית חולי פרקינסון משתנה מחולה לחולה: מהפרעה קלה ועד חמורה הגורמת למובנות דיבור ירודה ואי יכולת לתקשר. רוב המטופלים נהנים משיטת טיפול זו ומצליחים לשפר את מבונות הדיבור. לכן, מטרת טיפול LSVT היא לשפר את מובנות הדיבור ולאפשר תקשורת מילולית מובנת ע"פ רמתו האישית של כל מטופל ומטופל. כל פגישה נפתחת בתרגול אינטנסיבי של הפקות צלילים שונים. בשבוע הראשון נעשית עבודה על מובנות דיבור טובה ברמת מילה, בשבוע השני ברמת משפט, בשלישי ברמת קטע ובשבוע האחרון מתרגלים דיבור בשיחה.

הטיפול מיועד לחולי פרקינסון או מחלות נוירולוגיות אחרות בדרגות חומרה שונות של המחלה (ארוע מוחי, טרשת נפוצה, פגיעות ראש, פרקינסוניזם ומחלות ניווניות של המוח). בישראל טופלו בהצלחה מספר חולים בשיטה זו, שבעקבות הטיפול, אכן, שיפרו את איכות חייהם בכל הקשור לתקשורת ומעורבות חברתית ומשפחתית.

הטיפול ניתן במרכז להפרעות קול ובליעה תל אביב ע"י קלינאית תקשורת מוסמכת LSVT. 
הטיפול ניתן ב 3 שפות: עברית, אנגלית ורוסית.

הפרעות בליעה במחלת פרקינסון
כ- 80%-100% מאוכלוסיית חולי פרקינסון סובלים מהפרעות בתפקודי בליעה (דיספגיה). 

הפרעות הבליעה כוללות:

  • קושי בהעברת המזון מהחלק הקדמי לחלק האחורי של הפה.
  • קושי בלעיסת מזון מוצק.
  • קושי בעוררות פעולת הבליעה עצמה.
  • הפחתה בהגנה על הקנה (צינור נשימה) בזמן בליעה. מהווה את אחד הגורמים לאספירציה (כשמזון או נוזל נשאפים לקנה).

הפרעות אלו עלולות לגרום לקושי בבליעת תרופות, לשיעול בזמן בליעת מזון ו/או נוזל, להרגשה של מזון תקוע בגרון, לריור, חנק, חום ולדלקת ראות. בעקבות קשיים אלו מתעוררות בעיות נוספות, כגון: ירידה במשקל, קושי בלקיחת תרופות, הרגשת חרדה לפני כל ארוחה והפחתה במפגשים חברתיים.

במרכז להפרעות קול ובליעה תל אביב ניתנים טיפולים והדרכה לשיפור יכולות הבליעה ע"י קלינאית תקשורת מומחית לטיפול בהפרעות בליעה בקרב חולי פרקינסון. הטיפול ניתן ב 3 שפות: עברית, אנגלית ורוסית.

ראה מידע תחת הפרעות בליעה

פרקינסוניזם

מלבד מחלת הפרקינסון, הפרעות דיבור, קול ובליעה יכולות להופיע במחלות הפרעות תנועה נוספות כגון: הנטינגטון, דיסטוניה (ספסמודיק דיספוניה) ובתסמונות פרקינסוניות שונות. פרקינסוניזם מתייחס למספר תסמונות המאופיינות בהפרעות תנועה כגון: איטיות, נוקשות שרירים, רעד במנוחה והפרעה ברפלקסים של שיווי משקל. תסמונות אל כוללות: כשל רב מערכתי multiple system atrophy (MSA), מחלת גופיפי לוי Diffused Lewy Body Disease (DLB), Progressive Supranuclear Palsy (PSP).

במרכז להפרעות קול ובליעה תל אביב ניתנים טיפולים והדרכה לשיפור יכולות הדיבור, קול ובליעה ע"י קלינאית תקשורת בקרב חולי פרקינסון. הטיפול ניתן ב 3 שפות: עברית, אנגלית ורוסית.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כתובת: הברזל 11, רמת החייל תל אביב, בניין B קומה 4   |   טל': 9956759 - 053
פקס: 4509802 - 077   |   דוא"ל: voicecenter5@gmail.com

 
 
 
פייסבוק
 
 
 
 
לאומית
 
 
 
מכבי
 
 
 
כללית